NAJLEPSZE PROFILE

SZUKAJ PROFILU

Szukam
Wiek pomiędzy
a
Położenie :
Miasto
Województwo
Wybierz kraj

UŻYTKOWNICY ONLINE

0 użytkowników i 73 gości online
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Mawia się, że dzielnica Soho to Londyn w pigułce, streszczenie historii miasta i kwintesencja jego stołeczności. Tutejsi pedały nie mogli marzyć o lepszej „parceli". 24-godzinny ruch, lokale i sklepy wyznaczające światowy poziom, względem którego oceniany jest standard wszystkich podobnych miejsc na kuli ziemskiej, tak jak długość geograficzna jest określana względem południka Greenwich

 


Soho nie jest jednak dzielnicą stricte pedalską - jest częścią artystycznego West Endu, w tym samym stopniu dzielnicą chińską, historyczną, czerwonolatarnianą i snobistyczną: adres zamieszkania w tym rejonie jest marzeniem nowobogackich, a sąsiedztwo seksualnych przybytków bynajmniej nie obniża cen tutejszych nieruchomości. Północną granicą Soho jest ekskluzywna Oxford Street, południową - Shaftesbury Avenue, zachodnią - Regents Street, wschodnią - Charing Cross Road. To jednoznacznie określony i zamknięty obszar, który nie ma szans na rozszerzanie się, dlatego w jego obrębie wszystko jest takie pożądane i wciąż droższe. Najbardziej ożywiony ruch panuje na Wardour Street i trzech równoległych do niej w kierunku wschodnim: Dean Street, Frith Street i Greek Street. Na zachód od Wardour Street jest spokojniej. Carnaby Street to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych w Londynie przez turystów. Old Compton Street to najbardziej pedalska z pedalskich ulica Londynu, pełno tu naszych lokali na przemian ze sklepami, bo ulica ta już od XVIII w. była jednym z najważniejszych ciągów handlowych w mieście.

 

W średniowieczu na obecnym terytorium Soho znajdowały się ogrody królewskie, a nazwa wygenerowała z dawnego okrzyku angielskich myśliwych: so ho! (hajda!, hajże!). Do XVII w. teren został w całości rozprzedany, przez dwa kolejne stulecia chętnie osiedlali się na nim imigranci (stąd m. in. ulica Grecka), którzy tworzyli mieszankę kulturową - zawsze i wszędzie pożywkę dla bohemy, ekscentryków i pedałów. Na Dean St. przez wiele lat mieszkał Karol Marks, na Beak St. miał swoje studio malarz stanisławowski Canaletto, na Marshall St. urodził się William Blake. Tu w latach 20. XIX w. birbantował William Beckford, ówcześnie najbogatszy Anglik i pierwszy otwarty pedał, który w końcu jednak musiał uciekać z ojczyzny. Pod koniec XIX w. Soho było już centrum londyńskiego życia nocnego, a w wieku XX stało się centrum mediowym, z redakcjami, biurami telewizji i wytwórni filmowych. Seksbiznes zaczął się tu rozwijać od lat 60., jakkolwiek po głośnej policyjnej pacyfikacji dzielnicy w 1991 prostytucja uliczna, kiedyś bujna, skarlała, wzmocniły się za to seks-shopy.

 

Image

 

Ostatnim wydarzeniem, które wstrząsnęło dzielnicą, był zamach bombowy na pedalski pub dla średniolatków Admiral Duncan (Old Compton St. 54), w wyniku czego 3 osoby zginęły, a ponad 80 odniosło rany. Inspirator ataku, narodowiec David Copeland, dostał wyrok 6 lat więzienia. Z pozostałych lokali przy Old Compton wymieńmy: bar Balans (nr 60), Old Compton Café (nr 34), pub Comptons (nr 53), Manto's Soho (nr 30). Pomiędzy nimi sklepy: American Retro (nr 35) z modnymi gadżetami; Clone Zone (nr 64) i Paradiso (nr 41) - z seks-akcesoriami, ciuchami skórzanymi, lateksowymi, sprzętem S/M. Pod nr 56 znajdziemy Kairos - pedalską galerio-księgarnio-kawiarnię. Interesów pedalskich przedsiębiorców w dzielnicy i poza nią broni istniejąca od 1984 Gay Business Association. Tu wychodzą najbardziej cenione na całym świecie periodyki pedalskie: „Gay Times" i „Attitude".

 

W każdą niedzielę od 15.00 do 17.00 można zwiedzać dzielnicę z fachowym pedalskim przewodnikiem za jedyne 5 funtów w ramach Gay and Lesbian Walking Tours of Soho; zbiórka na schodach kościoła  St. Martin's in the Fields przy Trafalgar Square.

 

Przy wąskich uliczkach Soho nie ma miejsca na wielkohalowe dyskoteki oraz kluby techno i ostro seksualne, fetyszystyczne itp., gdyż nie pasowałyby klimatem do staromiejskiej architektury, wymagają też większej kubatury, dlatego takie kluby koncentrują się w innym punkcie Londynu: King's Cross-Central Station-Wharfdale Road-Vauxhall. Liczbę londyńskich dyskotek pedalskich szacuje się na 40, barów i pubów - na 100; do tego dochodzi kilkanaście saun, tyleż wysoko wyspecjalizowanych seks-shopów i sklepów odzieżowych, 12 organizacji politycznych, kilkadziesiąt grup wsparcia i zainteresowań, 50 grup sportowych, 70 młodzieżowych, 60 dla HIV-pozytywnych, 30 grup religijnych, 25 zawodowych, 20 towarzystw pedałów-cudzoziemców, chór pedalski oraz jedna z dwóch istniejących na świecie pedalskich orkiestr symfonicznych.

 

Mimo bardzo wysokich kosztów utrzymania, mieszkać do Londynu, a najchętniej w Soho, zjeżdża co roku ok. 30 tys. pedałów ze wszystkich zakątków Wielkiej Brytanii; chcą zanurzyć się w orzeźwiającej i rozszerzającej horyzonty mieszance kultur, subkultur i narodowości.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

STATYSTYKI

Statystyki
Osoby : 8553
Grupy : 57
Dyskusje : 0
Albumy : 83
Zdjęcia : 631
Filmy : 7
Komunikaty : 1
Aktywność : 1072
Komentarze : 6
Wydarzenia : 49